Vasario 16d. Šeštadienis

„Regitros“ atstovas: vairuotojų sveikatos tikrinimas - tikrų tikriausia nesąmonė

Liepos 17d.
„Regitros“ atstovas: vairuotojų sveikatos tikrinimas - tikrų tikriausia nesąmonė

Lietuvoje galioja viena griežčiausių vairuotojų sveikatos patikrų ES, tačiau ar tai garantuoja, kad prie vairo nesėda dėl ligos vairuoti negalintys asmenys?

Atsako į 20 klausimų

Po eismo įvykio Kaune, Veiverių gatvėje, kurio metu susidūrė motociklas ir lengvasis automobilis, kauniečiai pradėjo aptarinėti ne tik motociklininkų elgesį gatvėse, tačiau ir tai, iki kiek metų galima vairuoti transporto priemonę. Su motociklu susidūrusio "Ford Mondeo" vairuotojui – 84 metai. Sveikatos apsaugos ministro patvirtintame Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos apraše apibrėžiama, kad asmenims iki 55 metų sveikata tikrinama kas dešimt metų, nuo 56 iki 69-erių – kartą per penkerius metus, 70–79 metų asmenims sveikatą pasitikrinti reikia kas dvejus metus, o sulaukusiems 80 ir vis dar vairuojantiems – kasmet.

Prieš patikrinimą kiekvieno vairuotojo ar kandidato gauti vairuotojo pažymėjimą prašoma užpildyti Vairuotojo garbės deklaraciją. Joje vairuotojo klausiama apie tai, ar jis pats nepastebėjo regėjimo pokyčių, ar nesiskundžia širdies veikla ir pan. Iš viso 20 klausimų. Patys medikai pripažįsta, kad, nepaisant to, jog prašoma viską užpildyti sąžiningai, daug vairuotojų linkę kai kuriuos duomenis nuslėpti. Be to, neretas vairuotojas žino, kurios medicinos įstaigos sveikatos sutrikimus vertina ne itin griežtai, o dėl daugumos ligų ir galimybės vairuoti gydytojai gali nuspręsti patys.

ES šiuo metu galioja direktyva, kuri šaliai narei leidžia rinktis, kokį vairuotojų sveikatos patikrinimą rinktis, – pateikti sveikatos pažymą ar pildyti Vairuotojo garbės deklaraciją. Lietuvoje reikia pateikti abu šiuos dokumentus. Daugumoje Europos Bendrijos šalių galioja praktika, kai vairuotojas užpildo deklaraciją, o sveikatos specialistai pateikia tik išvadas dėl asmens regėjimo. Prieš keletą metų Vidaus reikalų ministerija siūlė atsisakyti kas dešimtmetį vykdomos vairuotojų sveikatos patikros, tačiau tam itin pasipriešino Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valdininkai. Neigiamą savo nuomonę jie grindė tuo, kad gatvės prispildys ligotų asmenų, keliančių pavojų sau ir aplinkiniams.

Su tikrinimais persistengta

"Regitros" generalinio direktoriaus pavaduotojo Sauliaus Šumino teigimu, tokia vairuotojų sveikatos patikros forma laikoma atgyvena visuose civilizuotose šalyse.

"Vakarų Europos šalys, JAV jau seniai suprato, kad žmogaus socialumas itin priklauso nuo jo mobilumo. Kuo daugiau žmogus turi galimybių judėti, tuo jis socialesnis", – tvirtina pašnekovas. Jo nuomone, Lietuvoje laikomasi visai priešingos tvarkos – stengiamasi sudaryti kuo daugiau kliūčių žmogui ilgesnį laiką išlikti mobiliam.

Ginčytini jam atrodo ir SAM specialistų teiginiai, esą atsisakius sveikatos patikros gatvėse atsiras žmonių, kurie dėl sveikatos būklės neturėtų vairuoti transporto priemonės.

"Dabar galioja tvarka, kai šeimos gydytojai ar kitos srities specialistai, pastebėję asmens sveikatos pakitimų, trukdančių jam saugiai vairuoti, duomenis apie tai siunčia policijai arba "Regitrai". Kyla natūralus klausimas, tai kam dar reikia papildomų sveikatos patirkinimų, jeigu asmens šeimos gydytojas mato jo sveikatos istoriją ir žino, kad jokių trukdžių vairuoti nėra?" – klausė specialistas.

"Regitros" atstovas tvirtino, kad pasitaiko ne vienas atvejis, kai vairuotojų sveikatos pažymėjimai galimai galėjo būti išduoti nepaisant teisės aktų reikalavimų. Nereti atvejai, kai "Regitros" atstovai gauna pranešimų apie asmenis, kuriems dėl sveikatos būklės nebuvo išduotos pažymos, o pastarieji jas stebėtinai greitai pateikia, tačiau dokumentai atkeliauja jau iš kitos medicinos įstaigos.

Yra atvejų, kai žmonės, negavę medicininių pažymų teisėtu keliu, randa ir neskaidirių būdų pažymas gauti. "Kai žmogus pristato mums reikiamą sveikatos pažymą, mes negalime atsisakyti jam suteikti naują ar atnaujinti seną vairuotojo pažymėjimą", – situaciją komentavo S.Šuminas.

Stebina požiūris

Vairuotojų egzaminavimu besirūpinančios įstaigos atstovai teigia neretai besistebintys ne tik pačių vairuotojų požiūriu, kurių norą vairuoti galima suprasti, tačiau ir medikais, nes sveikatos pažymos išrašymas nėra vien tik formalus dalykas – sunkūs ligoniai gali sukelti pavojų ne tik savo, bet ir kitų žmonių gyvybei.

Pasak SAM specialistų, įstaigų priežiūra, kurios teikia tokius sveikatos patikrinimus, rūpinasi Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba (VASPVT), o įstaigos turi turėti reikiamus dokumentus. Specialistai, paklausti apie įstaigas, kurios sveikatos patikrinimus atlieka ne pagal Sveikatos tikrinimo aprašą, teigė, kad tokių įstaigų patikrinimai organizuojami pačios tarnybos nuožiūra ir apie netinkamą jų veiklą pranešus patiems pacientams.

Tarnybos atstovai teigė, kad neplaninių sveikatos priežiūros paslaugų kontrolių metu nustatyti pažeidimai parodė, kad pasitaiko atvejų, kai įstaigos ar asmenys išduoda sveikatos pažymėjimus vairuotojams ne tik neturėdami tam įgaliojimų, bet ir tuomet, kai asmens sveikatos būklė neatitinka reikalavimų. Medikai nevisiškai ištiria paciento būklę, neatlieka visų būtinų tyrimų ir nepaskiria reikiamų konsultacijų.

"Net ir turima sveikatos pažyma negarantuoja, kad asmens, vairuojančio transporto priemonę, būklė per visus dešimt metų nepasikeis. Taigi, siekiant apsaugoti Lietuvos kelius nuo asmenų, kurie negali vairuoti, nes to neleidžia sveikata, reikia keisti pačią sveikatos patikros sistemą", – tvirtina S.Šuminas.


„Via Baltica“ atidarymas: tarp Kauno ir Marijampolės – saugi keturių eismo juostų automagistralė

„Via Baltica“ atidarymas: tarp Kauno ir Marijampolės – saugi keturių eismo juostų automagistralė

Lapkričio 26d.

Lapkričio 27 d. 11 val. susisiekimo ministras Rokas Masiulis ir Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius atidarys rekonstruotą magistralės „Via Baltica“ dalį tarp Kauno ir Marijampolės. Visas šis kelias, svarbus Lietuvos ir tarptautiniam susisiekimui, jau...


Lietuvoje – Diena be automobilio: į darbą, mokslus ir renginius daugelis keliaus aplinkai draugišku transportu arba pėsčiomis

Lietuvoje – Diena be automobilio: į darbą, mokslus ir renginius daugelis keliaus aplinkai draugišku transportu arba pėsčiomis

Rugsėjo 20d.

Rugsėjo 21 d. Lietuva kartu su kitomis Europos valstybėmis minės Tarptautinę dieną be automobilio. Atsiliepdamos į Susisiekimo ministerijos kvietimą, šią dieną nemažai šalies savivaldybių suteiks galimybę miestų gyventojams nemokamai važiuoti miesto viešuoju transportu arba populiariais užmiesčio...


Lietuvos savivaldybėms – ES investicijos elektromobilių įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos savivaldybėms – ES investicijos elektromobilių įkrovimo prieigoms įrengti

Rugsėjo 20d.

Susisiekimo ministro Roko Masiulio įsakymu keturioms savivaldybėms – Jonavai, Klaipėdai, Neringai ir Panevėžiui – skirta Europos regioninės plėtros fondo investicijų elektromobilių įkrovimo prieigoms įrengti, iš viso 281,6 tūkst. eurų. Tai pirmosios šalies savivaldybės, jau...


Specialūs numeriai elektromobiliams sulaukė didelio dėmesio

Specialūs numeriai elektromobiliams sulaukė didelio dėmesio

Liepos 15d.

Sprendimas ekologiškas transporto priemones išskirti specialiais valstybinio numerio ženklais sulaukė didelio elektromobilių vairuotojų susidomėjimo. „Regitros“ duomenimis, nuo liepos 1 d. elektromobiliams ar vandeniliu varomoms transporto priemonėms jau išduoti 49 nauji valstybinio...


Tai jau ne žaidimai, o tikra transporto revoliucija: elektromobilių pardavimai Europoje muša rekordus

Tai jau ne žaidimai, o tikra transporto revoliucija: elektromobilių pardavimai Europoje muša rekordus

Liepos 15d.

Šiemet pagal elektromobilių pardavimus Europos žemynas pirmauja – pasaulyje parduota daugiau nei 502 000 elektromobilių, o didžioji jų dalis tenka turtingiausioms Europos valstybėms.


Automobiliai renka duomenis apie vairuotojus

Automobiliai renka duomenis apie vairuotojus

Liepos 14d.

Taigi, jūsų automobilis jus šnipinėja. Naujausi modeliai fiksuoja daugybę detalių, net ir labai asmeniškų – pavyzdžiui, sėdynės davikliai fiksuoja vairuotojo kūno svorį. Navigacijos sistema fiksuoja kiekvieną kilometrą, atsimena jūsų kelią iš namų į darbą. Automobilio „smegenys“...


Po nelaimės „Tesla“ griebėsi priemonių

Po nelaimės „Tesla“ griebėsi priemonių

Liepos 12d.

Bendrovė „Tesla Motors“ jau labai greitai ketina pristatyti atnaujintą programinį sprendimą savo automobiliams – versiją 8.0. Patys svarbiausi pokyčiai bus susiję su automatinio valdymo sistemomis, skelbia „Electrek“.


Alkoblokas – „juodoji“ automobilio dėžė: kodėl neįmanoma jos apgauti?

Alkoblokas – „juodoji“ automobilio dėžė: kodėl neįmanoma jos apgauti?

Liepos 1d.

Alkoblokus – specialius įtaisus, montuojamus prasižengusių vairuotojų automobiliuose – autoekspertai lygina su lėktuvų „juodosiomis“ dėžėmis. Tai – daugiau nei 1200 Eur kainuojantis aparatas, fiksuojantis daugybę parametrų ir šiuos parodymus saugantis arba net ir...


Automobilių statymo ypatumai Lietuvoje ir kaimynystėje

Automobilių statymo ypatumai Lietuvoje ir kaimynystėje

Spalio 23d.

Palyginę Vilniaus, Rygos, Talino ir Varšuvos santykį su vietos automobiliui ieškančiais vairuotojais, galime daryti išvadą, kad automobilį miesto centre pigiausiai galima pastatyti Varšuvoje, brangiausiai – Taline. Portalo LRT.lt pašnekovai pasakoja, ką reikia žinoti, prieš vykstant į šiuos...


Siūloma griežčiau bausti „kelių erelius“

Siūloma griežčiau bausti „kelių erelius“ (1)

Spalio 22d.

Siūloma sugriežtinti atsakomybę už greičio viršijimą, pakartotinį per trejus metus vairavimą išgėrus, taip pat sugriežtinti atsakomybę vairuotojams, apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, kai dėl jų kaltės žuvo žmogus.

www.filtru-centras.lt

www.filtru-centras.lt

Alyvos ir visi filtrai visai technikai !
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Čia galite užsisakyti AUTOMEDIA.LT savaitraštį!

Autodiagnostika Autodiagnostika Autodiagnostika