Vasario 20d. Ketvirtadienis

Pavojingų atliekų tvarkymo ABC

Peržiūrų skaičius: 37082
Pavojingų atliekų tvarkymo ABC

Elektronika ir elektros prietaisai. Įrenginius, kurių veikimui reikalinga elektros srovė, negalima išmesti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Nesvarbu ar tai šaldytuvas, ar plaukų džiovintuvas. Visos elektros ir elektronikos atliekos turi būti tvarkomos atsakingai – priduodant jas atliekų surinkėjams, pristatant į elektros prekėmis prekiaujančias parduotuves ar priduodant į stambių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Svarbu atkreipti dėmesį, kad prieš atiduodant perdirbimui elektros ir elektronikos prietaisus, žmonės turi įsitikinti, kad įmonė, kuriai šios atliekos yra atiduodamos, turi tokiai veiklai reikalingus leidimus.

Dauguma elektros ir elektronikos prietaisų sudedamųjų medžiagų gali būti perdirbamos ir panaudojamos pakartotinai, o netinkamai išmesti į aplinką skleidžia sveikatai kenksmingas chemines medžiagas ir „augina“ sąvartynų kalnus.

Automobilinės atliekos. Automobilių spūstys keliuose, sunkiai randama parkavimo vieta kieme bei prie prekybos centro – visiems pažystama situacija. Automobilis ar net keli automobiliai šeimoje, tai būtinybė, be kurios sunkiai išsiverstume. Naudojant automobilį atsiranda pavojingos atliekos tokios kaip: padangos, tepalas, automobiliniai filtrai, akumuliatorius ir kitos Tai atliekos kurios netinkamai tvarkomos į aplinką skleidžia pavojingas chemines medžiagas, susideda iš ilgai yrančių kenksmingų medžiagų.

Komunalinių atliekų tvarkytojai skundžiasi, kad kiekvienų metų lapkričio pradžioje kai gyventojai ruošia automobilius naujam žiemos sezonui ir keičia padangas – komunalinių atliekų konteineriai būna pilni netinkamų naudoti padangų.

Dar viena ypatingai kenksminga atlieka tai naudota alyva, seni automobiliniai filtrai bei tepalu užteršti skudurai bei tuščios tepalo pakuotės. Tepaluose galima rasti kone trečdalį Mendelejevo lentelės elementų: varis, cinkas, sunkieji metalai, chlorinti tirpikliai. Sunkieji metalai gali pažeisti nervų sistemą, inkstus, kai kurie jų sukelia vėžinius susirgimus. Pastarieji po truputį kaupiasi mūsų organizmuose, tad po kiekvieno kontakto su panaudota alyva, jų vis padaugėja. Todėl ir sveikatos problemos išryškėja ne iš karto, o po kurio laiko.

Svarbu paminėti - automobilinius akumuliatorius. Švino rūgštiniai akumuliatoriai - tai atlieka, turinti daug pavojingų cheminių medžiagų: sunkiųjų metalų ir elektrolito. Akumuliatorius, kaip ir kitas automobilines atliekas nemokamai galima priduoti (pastaba 5 vnt. padangų per metus vienam gyventojui) stambių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse.

Ir pabaigai.

Šiek tiek pasidomėjus ir pasistengus galima tinkamai atsikratyti visomis buityje susidarančiomis pavojingomis atliekomis. Didelę dalį atliekų (užterštos pakuotės, automobilinės atliekos ir kt.) gyventojai nemokamai gali pristatyti į savivaldybėms priklausiančias stambių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Suprantama, kad nepatogu ir galiausiai neekologiška dėl kiekvienos buityje atsiradusios atliekos važiuoti į minėtas atliekų surinkimo aikšteles. Išeitį galima rasti pasiderinus su kaimynais ir sukaupus tam tikrą skaičių atliekų – tinkamai jomis atsikratyti. Tokioms atliekoms kaip baterijos ir galvaniniai elementai surinkti yra sukurtos specialūs surinkimo tinklai. Elektros, elektronikos atliekas, dienos šviesos ir taupiąsias lempas – galima priduoti į jais prekiaujančias parduotuves.

Esame dėkingi visiems atsakingiems ir teisingai savo atliekas tvarkantiems žmonėms, o skeptikams norisi pasakyti: „žemės mes nepaveldėjome iš savo tėvų – mes ją pasiskolinome iš savo vaikų.“

Daugiau informacijos

http://www.esuatsakingas.lt

UAB „Žalvaris“

Šalyje lieka tik kas trečio išardyto automobilio dalys

Šalyje lieka tik kas trečio išardyto automobilio dalys

Sunkmetis naudotų automobilių detalių pardavėjų nepalietė – išgyventi jiems leido sėkminga prekyba su kaimynais iš Rytų. Naudotų automobilių išmontuotojai pripažįsta – sunkmetis juos paveikė nežymiai. Detalės perkamos stabiliai, tiesa...


Nauja vagių taktika – automobilius vogti dalimis

Nauja vagių taktika – automobilius vogti dalimis

Nors automobilių vagysčių per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo daugiau kaip keturis kartus, draudikai sako džiaugtis neturintys ko. Esą vagys ėmėsi naujos taktikos – naujų automobilių ardymo. Žalos skaičiuojamos dešimtimis tūkstančių, o...


Naudotos dalys patvaresnės už naujas kiniškas

Naudotos dalys patvaresnės už naujas kiniškas

Lietuvoje klesti prekyba naudotomis automobilių detalėmis: visoje šalyje veikia apie dvidešimt naudotų automobilių detalių sąvartynų, kuriuose noriai lankosi tiek patys vairuotojai, tiek savo klientams reikalingų detalių ieškantys autoservisų...


Kodėl naudinga išregistruoti nebenaudojamą automobilį

Kodėl naudinga išregistruoti nebenaudojamą automobilį

Praėjusiais metais valstybės įmonėje „Regitra" buvo atlikta beveik ketvirtis milijono transporto priemonių pirmosios registracijos Lietuvoje operacijų, o nurašyta - daugiau nei 36 tūkst. baigtų eksploatuoti transporto priemonių.

www.filtru-centras.lt

www.filtru-centras.lt

Alyvos ir visi filtrai visai technikai !
NAUJIENLAIŠKIO PRENUMERATA

Čia galite užsisakyti AUTOMEDIA.LT savaitraštį!